הקשר בין NAD, NR והמוצר הקוסמטי

בשנים האחרונות אנו עדים לפעילות מואצת בחקר הזקנה. כיום ברור שכדי למנוע מחלות קשות שקשורות לגיל המבוגר, צריך למצוא דרך לשמור על הגוף צעיר לאורך זמן רב. לאחרונה התגלה הקשר בין מרכיב הנקרא +NAD והארכת חיים של מינים שונים. בין היתר התגלה שהעלאת ריכוז +NAD בתאים מאריכה את משך החיים המקסימלי, והורדת ריכוז +NAD מקצרת את משך החיים המקסימלי.

במחקרים שנערכו במעבדות שונות ברחבי העולם הוכח שמרכיב אחר הנקרא NR, או בשמו המלא נקוטינאמיד ריבוזיד, ואשר מהווה קודמן של +NAD, מסוגל להעלות את ריכוז +NAD בתאים, ולכן כפועל יוצא יש גם לו קשר ישיר עם הארכת חיים והצערה.

נראה אפוא שכל שנותר הוא להוסיף את NR כחומר פעיל בתוך התכשיר הקוסמטי בכדי לקבל מוצר עם כל התכונות הבריאותיות שמתלוות ל- NR, כמו אנרגטיות, שיפור פעילות קוגניטיבית, שינה טובה יותר, וגם סיכוי להארכת חיים והצערה. אך לצערנו, הפתרון הזה לא כל כך פשוט, וכפי שנגלה, הדרך למוצר קוסמטי פעיל רצופה מכשולים.


בתמונה: בצבע צהוב-כתום בתוך פלאסק נראה ניקוטינאמיד ריבוזיד (NR) ושאר תוצרי ההידרוליזה של ניקוטינאמיד אדנין דינוקלאוטיד (+NAD)


אבל לפני הכל, נשאלת השאלה למה בכלל צריך את NR אם +NAD הינו המרכיב שמפעיל את מנגנוני ההצערה? למה לא להוסיף למוצר הקוסמטי את +NAD בעצמו?

יש לכך כמה סיבות:
  1. מרכיב +NAD לא מסוגל לחדור לתאים. הוא מצוי בתא באברונים זעירים כדוגמת גרעין התא, מיטוכונדריה וגולגי, אבל הוא לא מגיע לתא ולאברונים אלו מבחוץ. זאת מאחר שאין במעטפת התא קולטנים (Connexin) שמסוגלים להעביר אותו פנימה. לפיכך הוא נולד (נוצר) רק בתוך אברונים אלה, חי (מתפקד) בתוכם, ומת (מתפרק) בתוכם. 
  2. וגם אם כן היה מסוגל לחדור לאברונים אלה, נראה שהוא גדול מידי בכדי לחדור את שכבת האפידרמיס (המשקל המולקולרי שלו 663 דלטונים, ומשקל זה גדול מסף החדירה לעור שמוגדר כ- 500 דלטונים).
  3. וגם אם חלק קטן ממנו היה חודר את שכבת האפידרמיס, אזי בדרך שלו עד למעטפות האברונים הללו הוא היה מתפרק ברובו. מרכיב +NAD הוא גיבור לא יציב בסיפור שלנו. בסביבה מימית כמו זו שמצוייה בגוף +NAD נוטה לעבור הידרוליזה באופן ספונטני (זמן מחצית חיים שלו במים נאמד בשעתיים עד שלוש). בתהליך ההידרוליזה הוא נפרד למרכיבים פשוטים כמו סוכר, ניקוטינאמיד (ויטמין B3), וחומצת אמינו.
משלושת סיבות אלה ביחד ולחוד אין כל טעם לכלול את +NAD בתוך מוצר קוסמטי.


איור 1: מרכיב +NAD גדול יחסית ואינו חודר לתא, ובעיקר משום שלא קיימים בדופן התא קולטנים שמסוגלים להחדיר אותו פנימה.

אם +NAD לא חודר לתוך התא, אז איך בכלל הוא מגיע לשם מלכתחילה?
הוא לא ממש מגיע אל התא ואל אותם אברונים שבתוך התא; כל מחזור החיים שלו מתקיים בתוך התא; הוא נוצר מקומית באותם אברונים, מתפקד בהם ומתפרק בהם. עדות עקיפה לכך הנה הכמות המזערית של +NAD שנמצאת מחוץ לתאים; בפלזמה ובמטריצה הבין-תאית (וגם כמות זו נובעת ככל הנראה מדליפה של +NAD מתאים שהגיעו לסוף דרכם והתפרקו).

כיצד אם כן נוצר +NAD ?
מרכיב +NAD נוצר בתהליכים אנזימטיים בכמה דרכים שונות:
  1. מסלול "הנצלה" (salvage pathway) – במסלול זה נוצר +NAD בתוך שני מעברים אנזימטיים שמתחילים בניקוטינאמיד. ולאחר שנוצר +NAD ונעשה בו שימוש, הוא מתפרק בחזרה לניקוטינאמיד. באופן הזה, במסלול מתקיימת המחזוריות ניקוטינאמיד ⇦ +NAD ⇦ ניקוטינאמיד. מכאן גם מקור השם מסלול "הנצלה". התהליך הזה של מיחזור מתבצע ביעילות רבה, ולראייה אם נעשיר את התזונה בתוספת של ויטמין B3, לא נקבל עליה בריכוז +NAD.
  2. מסלול "החדש" (de novo pathway) - במסלול זה נוצר +NAD בתוך ארבעה מעברים אנזימטיים שמתחילים בחומצת אמינו טריפטופן (Tryptophan). גם תוספת של טריפטופן, כך מסתבר, לא מעלה את ריכוז +NAD. טריפטופן הנה חומצת אמינו חיונית ונמצאת בשפע ברגע שהתזונה כוללת חלבונים.
  3. מסלול "ישיר" (direct) - במסלול זה נוצר +NAD בתוך מעבר אנזימטי אחד שמתחיל בניקוטינאמיד מונו-נוקלאוטיד (NMN).
  4. מסלול NRK - במסלול זה נוצר +NAD בתוך שני מעברים אנזימטיים שמחילים בניקוטינאמיד ריבוזיד (NR).

כיצד אפוא ניתן להעלות את הריכוז של +NAD ?

נראה בשלב הזה אנו חוזרים לגיבור הקודם של הסיפור, למרכיב NR שמהווה קדם למרכיב +NAD. מחקרים מראים שברגע שחושפים את התאים למרכיב NR (ובמידה מסויימת גם למרכיב NMN), מקבלים גידול בריכוז של +NAD. 


איור 2: פירוק נכון של +NAD לתתי מרכיבים מאפשר חדירה שלהם לתוך התא. בנוסף, במקרה שבין המרכיבים האלה מצוי גם NR, כי אז ניתן גם ליצור באמצעותו את +NAD מחדש, ולהעלות בכך את הריכוז של +NAD בתוך התא.

שלא כמו NR ו- NMN, אין כל עדויות על יכולתם של מרכיבים אחרים של הפרוק להעלות את ריכוז +NAD בתאים. הדבר נכון בפרט לויטמין בי-3, חומצת אמינו, סוכרים, מים וזרחן הנוצרים בפרוק ספונטני של +NAD בתהליך של הידרוליזה.איור 3: פרוק לא מבוקר של +NAD למרכיבים כמו סוכר, ויטמין בי-3 וחומצת אמינו, לא מאפשר בנייה מחודשת של +NAD בתוך התא.
 

כיצד ניתן לשלב את NR בתוך המרכיב הקוסמטי?
התשובה במאמר המשך...


הקשר בין NAD, NR והמוצר הקוסמטי

כתבה בטלויזיה - ערוץ ILand
חדשות: כתבה בטלויזיה - ערוץ ILand
לפרטים
לכל שאלה, מלאי פרטים ונחזור בהקדם:
אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם שדה חובה
טלפון שדה חובה