ניקוטינאמיד ריבוזיד (NR) - מולקולת מפתח להצערה ואריכות חיים

בעשור האחרון אנו עדים לפריצות דרך משמעותית בחקר הזקנה. לא מדובר בחקר מחלות הקשורות לגיל המבוגר כמו סרטן, מחלות לב, או אלצהיימר, אלא על מחקרים שעוסקים בהבנת הסיבות הכלליות שגורמות להזדקנות. יש למחקרים אלה חשיבות רבה מאחר והם מלמדים כיצד ניתן להאריך את משך החיים המקסימלי ולהישאר צעיר בתפקודים הכלליים, ובדרך זו למנוע באחת את כל אותן מחלות של הגיל המבוגר.

מחקרים ראשונים בתחום החלו לחשוף מנגנונים "רדומים" שקיימים בכל בעלי החיים ואשר אחראים על הפעלה מוגברת של תהליכי תיקון. הזקנה, כך מסתבר, אינה מחלה או פגם גנטי שמתבטא בגיל מבוגר (כמו מנגנון השמדה עצמית), אלה תהליך שבו הגוף צובר "קלקולים" שמביאים בסופו של דבר לקריסה מוחלטת של מערכות. מנגד לקלקולים ישנם תהליכי "תיקון" שתפקידם להאט את קצב הצטברות הקלקולים. לדוגמה, תיקון פגמים בסליל די.אנ.איי (DNA REPAIR).

בעולם החי אפשר למצוא משרעת גדולה של טווחי חיים. ישנם מינים שחיים מעל מאה שנים (לוויתן, צב, צדפה), ולעומתם ישנם מינים שחיים מעט מאוד, עד כדי יממה בודדת (חרק בשם חד-יום). ההבדל בין המינים נעוץ בין היתר במנגנוני התיקון. ככל שמנגנוני התיקון משוכללים יותר, תהה לבעל החיים יכולת להאריך חיים למשך זמן רב יותר.

במחקר משנת 1986 התגלה שהדרך הבסיסית ביותר להפעלת המנגנונים הרדומים האלה של תיקון יתר הנה בהפחתת צריכת הקלוריות (CALORIE RESTRICTION). כשמפחיתים את הקלוריות שצורך בעל החיים למינימום שמתחתיו כבר ישנה ירידה במשקל (הפחתה שיכולה להגיע לכדי 65% מסך הקלוריות הנצרכות באכילה לשובע), הגוף מתרגם את המחסור כאיתות מצוקה ועובר למצב עבודה עם תיקון מוגבר. זאת כדי לאפשר לבעל החיים לשרוד את תקופת המחסור. במצב של מחסור בקלוריות הגוף "מוותר" על תהליכי בנייה של רקמות חדשות ועל תהליכים הקשורים ברבייה, ומתמקד בתיקון יתר שמתבטא בין השאר בהארכת משך החיים.

במחקרים מאוחרים יותר התגלו החלבונים שמופעלים במצב הזה של הפחתת קלוריות (חלבונים הנקראים SIRTUINS), ואחריהם התגלו הקטליזטורים שמפעילים אותם. התברר שאפשר להפעיל את אותם מנגנונים של תיקון יתר מבלי להכניס את בעל החיים למשטר קלוריות, אלה פשוט להוסיף לדיאטה חומרים מסוימים שמפעילים את אותם חלבונים שאחראים על התיקון המוגבר.

אחד מאותם חומרים נקרא NR, או בשמו המלא ניקוטינאמיד ריבוזיד (NICOTINAMIDE RIBOSIDE - NR), והוא חומר טבעי שמצוי גם בחלב. ניקוטינאמיד ריבוזייד מהווה חומר גלם שבעזרתו הגוף מייצר בתוך התאים עודף של חומר אחר הנקרא NAD+, או בשמו המלא ניקוטינאמיד אדנין דינוקלאוטיד (NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE), וזה האחרון מהווה הקטליזטור לאותם חלבנים האחראים לתיקון יתר. בניסויים רבים שנערכו בשנים האחרונות הוכח הקשר הישיר שבין צריכת NR והגדלת ריכוז NAD+ בתאים, ובעקבות כך הארכת משך החיים, וגם הוכח הקשר ההפוך שבין ירידת ריכוז NAD+ וקיצור משך החיים.


ניקוטינאמיד ריבוזייד, NR, מרכיב טבעי המצוי בכמויות קטנות גם בחלב

במעבדות הצליחו להאריך חיים של בעלי חיים כמו תולעים, זבובים, עכברים, וגם קופים. לתולעים שחיות שבועיים (ומסיבה זו נוח מאוד ללמוד מהן על תהליכי הזדקנות), הצליחו להאריך את משך החיים המקסימלי לכדי 10 שבועות. הסתבר שהתולעים והעכברים המטופלים לא רק האריכו חיים אלה גם נראו והתנהלו כפרטים צעירים מכפי גילם הכרונולוגי.

לאחרונה קמו חברות שמוכרות ניקוטינאמיד ריבוזיד כתוסף תזונה לבני אדם. אין עדיין דרך להוכיח שהחומר מאריך את משך החיים של בני אדם, שכן ניסוי קליני כזה אמור לארוך מאה שנים לפחות. אבל מתוך ההשפעה המיטיבה על בעלי חיים אחרים ומתוך ההבנה שהמנגנונים האלה של הישרדות התפתחו בשלב מוקדם באבולוציה והם קיימים בכל בעלי החיים, ישנו יסוד סביר להניח שהם פועלים גם על בני אדם. מדענים רבים, ובניהם גם זוכי פרסי נובל, מגבים את המחקרים התומכים בתרומה של NR להארכת חיים, לתחושת חיוניות, למטבוליזם ולשינה טובה יותר.


ניקוטינאמיד ריבוזיד (NR) - מולקולת מפתח להצערה ואריכות חיים

היקארי כובשת את הונג קונג!
חדשות: היקארי כובשת את הונג קונג!
לפרטים
לכל שאלה, מלאי פרטים ונחזור בהקדם:
אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם שדה חובה
טלפון שדה חובה