ננו-קוסמטיקה


ננו-טכנולוגיה בקוסמטיקה תופשת יותר ויותר מקום בכותרות, אך לא תמיד כותרות חיוביות. לאחרונה אנו מוצאים ריבוי של כתבות שמזהירות מפני השלכות של שימוש בחומרי קוסמטיקה שנוצרו בטכנולוגיה הזו.

ננו קוסמטיקה הינה תחום יחסית מתקדם של ננו-טכנולוגיה שכן מוצרים חדשים יכולים פשוט להכיל את אותם חומרים ישנים רק בגדלי ננו. למשל מסנני קרינה הופכים את צבעם לשקוף במקום לבן כאשר משתמשים בחלקיקי ננו במקום חלקיקים גדולים יותר שהיו נהוגים עד כה. אבל ביחד עם היתרונות החדשים שמביאים המוצרים החדשים מתעוררת גם השאלה לגבי הבטיחות והסיכונים האפשריים משימוש בחלקיקי ננו שמתנהגים בצורה שונה גם בתוך גופינו.

אם נחפש באינטרנט מידע על הביטוי "nanotech cosmetics 2008" נופתע לגלות שהאינטרנט מוצף בשנה האחרונה באזהרות מפני ננו-טכנולוגיה בקוסמטיקה. לא תמיד מפני שהטכנולוגיה מזיקה, אלה יותר משום שברוב המקרים היצרנים לא טורחים לבדוק את הבטיחות של המוצרים שנוצרו בטכנולוגיה הזו לפני שהם מציעים אותם למכירה. יצרנים מסוימים משתמשים בשם nano כדי לקדם את המוצרים שלהם, ואחרים משתמשים בטכנולוגיה החדשה אבל לא חושפים זאת.

בזמן שבכל העולם החלו דיונים אינטנסיבים בשאלת הבטיחות של מוצרי ננו-קוסמטיקה כבר לפני שלוש שנים (ראי סקר מיוחד שלארגון "ידידי העולם" שהתפרסם במאי 2006), בארץ באותו זמן שקדו על פיתוחים חדשים בקדחתנות. וכיום, בזמן שבכל מקום בעולם שומעים על הסכנות האפשריות ועל הצורך בתקינה לבדיקת בטיחות חומרי ננו, בארץ היצרנים מתכחשים למציאות וממשיכים לקדם מוצרי ננו-קוסמטיקה כאילו היו הלהיט הכי חם של עולם הקוסמטיקה.

באירופה שלא כמו בארץ האחריות על בטיחות המוצרים הקוסמטיים נופלת על היצרן. אך בעקבות חוסר היכולת של היצרנים להתמודד עם המשימה כראוי כשמדובר בננו-טכנולוגיה (ולו רק מהסיבה שברוב המקרים ליצרנים אין ידע מספיק בטכנולוגיה החדשה), מתערבים ממש בימים אלו גופים ממשלתיים באירופה על מנת לאכוף קצת סדר בכל הבלגן ולתקן תקנות. גם בארץ החליטו במשרד הבריאות לעמוד על הגדר ולראות איך יפול דבר באירופה. ובינתיים כל המוצרים שפותחו בעזרת ננו-טכנולוגיה, בין אם כאלה שיובאו לארץ או כאלה שיוצרו בארץ, לא מקבלים אישור ממשרד הבריאות והם ממתינים במחסנים עד להודעה חדשה.

ננו-טכנולוגיה אינה ממוקדת בקוסמטיקה. למעשה הקוסמטיקה הינה יישום זניח יחסית של הטכנולוגיה הזו הן מבחינת היקף המחקר והן מבחינת היקף המכירות הנוכחי והצפוי. הטכנולוגיה באופן כללי מאפשרת להרכיב חומרים, חיישנים ומכשירים בגדלים שנמדדים במליוניות המילימטר. כדי לקבל תחושה של הגודל הזה, או יותר נכון הקוטן הזה, הינה כמה דוגמאות: חמישה ננומטרים זו המידה בה אורכת שערה שעל ראשינו בכל שניה, לחיידק טיפוסי גודל של 1000 ננומטר, לוירוס טיפוסי גודל של 50 ננומטר, ולאטום פחמן גודל של 0.15 ננומטר. ודוגמה אחרונה, כדור פינג פונג מתייחס בגודלו לכדור הארץ כמו שאטום פחמן מתייחס בגודלו לכדור פינג פונג.

בחזון הרחוק שלה מתיימרת הטכנולוגיה לבנות חומרים ברמה מאקרוסקופית מאטומים בודדים, באמצעות פסי ייצור שגם הם יבנו בטכנולוגיה הזו. כבר בשנת 1989 הראתה חברת IBM יכולת ראשונית להזיז ולמקם אטומים בודדים כשיצרה מערך של 35 אטומים של היסוד Xenon כשהם בונים ביחד את שלוש האותיות של החברה.

החשיבות של הטכנולוגיה החדשה אינה רק במזעור אלא יותר ביצירה של חומרים חדשים.
כשעוברים לממדים של ננו ומייצרים חלקיקי חומר זעירים שבהם האטומים מסודרים במערך קפדני, ניתן לקבל תכונות חדשות לגמרי כמו חוזק או תכונות אופטיות מיוחדות, או תכונות חשמליות מיוחדות. בקיצור ניתן לקבל חומרי-על שלא נוצרו מעולם בטבע. וכבר כאן עולה וצפה השאלה מה קורה לנו כאשר אנחנו נושמים בטעות חלקיקים כאלה או מורחים על העור קרמים שמכילים חומרים כאלה? חלקיקים שהגוף לא ממש בנוי להכיר ואולי לא יודע להתמודד איתם כראוי.

היכולת הזו של חומר לשנות את התכונות הפיזיקליות שלו כאשר האטומים שלו מסודרים בסדר שונה, מוכרת עוד לפני עידן הננו-טכנולוגיה. לדוגמה אטומים של פחמן כשהם מסודרים בצורה מעט יותר צפופה מהצורה השכיחה שלהם בטבע יוצרים גבישי יהלום. בעידן הננו היכולת הזו באה לידי ביטוי ביתר שאת. בשנת 1991 הצליחו מדענים יפנים ליצור סידור חדש ומבטיח יותר לפחמן. החומר החדש שהתגלה נקרא Nanotube (ראי: IBM Research). קוטרו שני ננומטר ואורכו מגיע לשני סנטימטרים כיום (NASA מציעה פרס של $11M למי שיגדל nanotube לאורך של מטר). הוא קל משקל, חזק פי 30 מפלדה מחוסמת, בעל מוליכות חשמלית גבוהה פי 1000 מנחושת, ולצערנו (ואתן ככל הנראה כבר מנחשות) הוא לא נוצץ כמו יהלום. לא פחות מצערת העובדה שהחומר החדש רעיל (ראי: Sciense in Society). ועוד יותר מצערת העובדה שגם Fullerenes, שהוא "בן דוד" של Nanotube ואשר משמש בתכשירים קוסמטיים חדשים (Dr.Brandt ואחרים), נמצא רעיל (ראי: Friends of the Earth).

בתחום הרפואה לננו-טכנולוגיה יהיו ככל הנראה יישומים רבים (ראי: Understanding Nano). חוקרים עובדים על פיתוח חיישנים זעירים שינטרו תפקודים שונים של הגוף, ועל ננו-רובוטים שיסתובבו בגוף ויאתרו ויתקנו תאים שנפגעו. רובוטים אלה יעבדו בתאום אחד עם השני ובתאום עם מכשירים מחוץ לגוף. הם יתנו ביחד מידע מדויק על מצב הגוף ויתקנו ליקויים באופן מתמיד הרבה לפני שהליקויים הופכים לבעיה מוחשית, למחלות. ננו-רובוטים אילו יכילו מחשבים זעירים ומכונות זעירות (ראי: MEMS). כמו כן עובדים חוקרים על חומרים חדשים שיאפשרו ליצור תרופות שהן מסיסות הרבה יותר ובכך להגביר את יעילותן. 

אבל עד שנראה את כל היישומים העתידנים האלה יש לנו בינתיים המון באז סביב ננו-טכנולוגיה. מוצרי קוסמטיקה חדשים מכילים חומרים שיוצרו בננו-טכנולוגיה על מנת לשפר הולכה של חומרים פעילים, מרקם של קרם או אפילו צבע. כפי שציינתי בהתחלה, החומרים טיטניום די-אוקסייד TiO2 וזינק אוקסייד ZiO שמשמשים במסנני קרינה מקבלים צבע שקוף במקום לבן כאשר מיצרים אותם בגדלים ננומטרים. אבל שוב, התעורר ויכוח ציבורי באשר לבטיחות בשימוש בחומרים אילו.

בכתבה גדולה של איגוד צרכנות בריטי בשם "?which" שהתפרסמה בנובמבר 2008 (ראי: ?Small Wonder) טיפלו בנושא בהרחבה ואלה הם נושאי המפתח בכתבה:
◄ חומרים ננו-קוסמטיקה משמשים במוצרי קוסמטיקה מובילים, ברוב המקרים אלה הם כימיקלים שנותנים הגנה נגד קרינה אולטרה סגולית.
◄ חלק מהחומרים מהווים סיכון קטן ואחרים יכולים להוות סיכון יותר משמעותי משום התכונות החדשות שהם רוכשים.
◄ מומחים מפקפקים במידה שבה יצרנים יכולים להעיד על בטיחות המוצרים שלהם בעיקר מסיבות של פערי ידע והם ממליצים להעביר את האחריות לבטיחות לגופים ממשלתיים.
◄ גם הרכיבים הספציפיים שמשמשים במוצרים הקוסמטיים צרכים לעבור בדיקה וזה לא תמיד קורה. למשל נמצא nano zinc oxide שלא קיבל אישור. גם nano titanium dioxide נמצא בשימוש למרות שהועידה המדעית האירופאית מבקשת לחזור ולבחון את בטיחותו במקרים של שימוש על עור פגוע או עור שנכווה.
◄ Fullerences שהוזכר מקודם משמש כיום במספר מוצרים בתחום Anti Aging למרות החששות מהאפשרות שהוא רעיל.
◄ כיום אין לצרכנים אפשרות לדעת אם מוצר קוסמטי מסוים מכיל חומרי ננו.

גם הפורטל CosmeticDesign נותן ביטוי למצב בסדרת כתבות בחודשיים האחרונים (נושא חיפוש - nanotech).
◄ 25.2.09 Government must commit more resources to nanotech risk
◄ 19.2.09 Body looks into environmental risks posed by nanotechnology
◄ 18.2.09 Americans view nanotech as morally unacceptable
◄ 16.2.09 Canada expected to demand data from nano suppliers
◄ 28.1.09 Transparency the way forward for nanotechnology
◄ 23.12.08 Nanotech dream will turn to ashes without regulation

לסיכום, נראה שאנו עדות בימים אילו לתהליך טבעי של כניסת טכנולוגיה חדשה לתחום רגיש שמשפיע על בריאות הציבור. ישנם חששות רבים בפרט כשמדובר ביצירה של חומרים חדשים שלא נוצרו מעולם בטבע. חלק מהחששות אמיתים וחלק מגיע ממקומות של מצפון ומוסר, כמו בכתבה מתאריך 18.2.09 למעלה. על מנת להפיג חששות אלה אנו נראה ככל הנראה בעתיד הקרוב תקינה חדשה שתחייב שמירה על ככלי זהירות קפדניים בשימוש בטכנולוגיה החדשה בקוסמטיקה, אבל לא רק בקוסמטיקה אלה בכל התחומים בהם יש לננו-טכנולוגיה נגיעה. היוזמה לתקינה הזו לא מגיעה רק מהציבור אלה גם מהיצרנים שחשים שבמצב הנוכחי בו ננו-טכנולוגיה מככבת בכותרות, לא ירחק היום בו הצרכנים יחפשו על המוצרים את התווית "NO NANO".

בשלב הזה אני חושבת שלמען הבריאות או למען הצלת חיים, אהיה מוכנה לקחת סיכונים ולהשתמש בחומרים שלא נבדקו עד תום לפני שנכנסו לשימוש, אבל למטרות קוסמטיקה אני כלל לא בטוחה שאהיה מוכנוה לקחת סיכונים מיותרים. זאת בפרט לאור העובדה שישנן דרכים פשוטות יותר ויעילות יותר המאפשרות הולכה של חומרים לעומק העור. 

ננו-קוסמטיקה

היקארי כובשת את הונג קונג!
חדשות: היקארי כובשת את הונג קונג!
לפרטים
לכל שאלה, מלאי פרטים ונחזור בהקדם:
אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם שדה חובה
טלפון שדה חובה