ביו-פפטידים חדשים


כל התהליכים בגופינו, כמעט ללא יוצא מהכלל, מתחילים בהוראות פעולה שנמסרות לתאים על ידי פפטידים (או שברי חלבונים). בשנים האחרונות החלו לחקור ולמפות את הפפטידים השונים לפי הפעולות אותם הם מעוררים. בתחום הקוסמטיקה, היישומים המסחריים החלו עם מוצרי אנטי אייג'ינג, בתכשירים המבוססים על פפטידים שמגבירים את היצור של סיבי קולגן ואלסטין. חברת סדרמה (Sederma) הצרפתית היתה חלוצה עם מוצר הנקרא מטריקסיל (Matrixyl). גילוי זה סלל את הדרך לתגליות נוספות בתעשיית התרופות ותעשיית החומרים הפעילים בקוסמטיקה. כיום נמצאו פפטידים האחראים על פעילויות אחרות בעור כמו הבהרה, מניעת פטרת/פעילות בקטריאלית, מיתון פעולת השרירים (לקבלת תחליפים טבעיים לבוטוקס ®BOTOX), ואנו כנראה צפויות לתגליות נוספות רבות בעתיד הקרוב.

ההגדרה המקובלת לפפטיד הינה שרירותית, לפיה פפטיד הינו שרשרת של כמה עשרות חומצות אמינו. שרשרות ארוכות יותר מכונות כבר חלבון. הפפטידים נבדלים אחד מהשני בסדר חומצות האמינו המרכיבות אותם. מאחר וישנם 20 סוגים שונים של חומצות אמינו, מספר הפפטידים שאפשר ליצור מהן הוא עצום. שערו בנפשכן שכל חומצת אמינו היא אות באלף-בית, כי אז ניתן ליצור מחמש חומצות אמינו 3,200,000 = 5^20 מילים שונות. אלה שכמו בשפה שבה רק לחלק קטן מהצרופים ישנה משמעות של מילים מוכרות, כך גם במערכות הביולוגיות. אם ניקח שוב את השפה כדוגמה, אז בעברית ישנם 22 אותיות באלף בית ובערך 100,000 מילים. זהו מספר גדול בהחלט, אבל מהווה רק חלק זעום מסך עשרות מליוני הצרופים האפשריים למילים בנות 2-8 אותיות. באופן, דומה גם מספר הפפטידים שמשמשים במערכות ביולוגיות קטן בהרבה ממספר הפפטידים הכללי האפשרי, וגם הוא נאמד באותו סדר גודל של 100,000. אותם פפטידים "ביולוגים" מכונים ביו-פפטידים והם במוקד העניין.

הפפטידים מיוצרים על ידי תאים כחלק מתוכנית עבודה של התא. הם משוחררים מהתא למטריצה הבין-תאית שם הם מוצאים את דרכם לתאים אחרים. במעטפת התאים ישנם קולטנים אשר אחראים לזיהוי הפפטידים השונים. לכל פפטיד ישנו קולטן ספציפי שמזהה אותו. ברגע שמזהה הקולטן את הפפטיד המסויים, מתחילה בתא שרשרת פעולות שקשורות לאותו צמד קולטן/פפטיד. לפי המודל הזה התאים והפפטידים מדמים יחידות עיבוד ומיסרונים, שבו התא הוא בבחינת יחידת עיבוד בסיסית של הגוף שמסוגלת לבצע משימות מוגדרות, והפפטיד הוא בבחינת מעטפת דואר עם מיסרון המורה על ביצוע של משימה בודדת.


פפטיד Syn-ake
מדמה את פעולת הפפטיד שמצוי בארס הצפע. זהו פפטיד סינטטי שמדמה את פעולת הפפטיד Waglerin-1 פותח על ידי חברת Pentapharm השווייצרית והוא מכונה Syn-ake. הפפטיד החדש מפחית קמטי הבעה בכך שהוא מחליש את כיווץ השרירים. הוא קצר בהרבה מהמקור הביולוגי – 3 חומצות אמינו במקום 22 והוא כבר חדיר במריחה על העור. בנוסף, הוא ניתן לשימוש מתמשך וברגע שמפסיקים ליטול אותו, פעולת השרירים חוזרת לתפקוד נורמלי.

פפטידים לטיפול באקנה
לפפטידים שהוזכרו ביחס למערכת ההגנה המולדת של הגוף יש תפקיד חשוב גם בהגנה מפני רעלנים, מזהמים וחומרים מחמצנים. הפפטידים משתתפים בין היתר בתאום פעילות ההגנה בזמן דלקות, בפעילות של זיהוי וסילוק רעלנים ובפעולות של נטרול בקטריות ופטריות. דלקות הקשורות לפעילות בקטרילית בעור נובעות לרוב מליפו-פוליסכרידים (LPS) המשתחררים מבקטריות מסוג Gram-negative, ומחומצה ליפוטכואית (LTA) המשתחררת מבקטריות מסוג Gram-positive. במערכת החיסונית קיימים פפטידים כדוגמת הפפטידים Defensin והפפטיד LL-37 שמטפלים LPS ו- LTA ודואגים להפחית את הפעילות הדלקתית שנלווית לחומרים האלה.

דוגמה נוספת מגיעה מחומרים תוקפי בקטריות ובאופן יותר ספציפי, מחומר שתוקף את הבקטריה שמלווה לפעילות אקנה. פפטיד סינטטי חדש Oligopeptide-10 שהתגלה על ידי חברת Grant Industries האמריקאית מסוגל לעורר פעילות אנטי-בקטריאלית כנגד P-Acne Becterium. לפפטיד החדש ישנן יכולות נוספות גם בהפחתת הסימפטומים של זיהומי פטרת, קסקסים וסבוראה.

פפטידים להבהרה קרינה אולטרה סגולית מעוררת יצור מלנין בעור. יצור מוגבר של מלנין יכול לגרום לגוון עור לא אחיד ולכתמים המאפיינים עור מזדקן. לעומת זאת, חוסר של מלנין בעור יכול לחשוף אותו לסכנות כתוצאה מפגיעה אפשרית של הקרינה, במקרים אף לגרום למלנומה (סרטן העור).


הפפטידים והקולטנים שבמעטפת התא פועלים בצמדים. כיום ניתן ליצור ספריות עצומות של מליוני פפטידים סינטטים בשיטות חדשות (ראי ערך High Throughput Screening). את הפפטידים הסינטטים בוחנים כנגד מספר גדול של חומרים נבדקים, לדוגמה כנגד תאים חיים, בכדי לראות למי מהם יש השפעה מיטיבה או הרסנית. הפפטידים שמתגלים בדרך זו מהווים בסיס לפיתוח חומרים פעילים חדשים בעלי השפעה מאוד ממוקדת. זאת בשונה מהחומרים הפעילים הרגילים שאנו מכירות כמו חומצות, ויטמינים ונוגדי חמצון, אשר פועלים באופן רחב ומשפיעים על מספר רב של מערכות שיכולות לנטרל האחת את השניה.

הטכנולוגיות החדשות מהוות לכן פלטפורמה לפיתוח פפטידים בכל מני תחומים ותעשיית התרופות מפתחת ביחד עם מעבדות מחקר גדולות פפטידים לטיפול במחלות שונות כמו סרטן, סכרת, דכאון, חוסר איזון הורמונלי ועוד. גם בתחום דרמטולוגיה ישנם פיתוחים של פפטידים שממוקדים בטיפול בסוגי עור שונים, במצבים שונים של העור או בפתולוגיות עור מיוחדות.

פפטידים לטיפול בעור מזדקן
האזור בעור שנמצא בתפר שבין שכבת הדרמיס והאפידרמיס עשיר בחלבונים הבונים את המטריצה הבין-תאית הכוללים קולגן, אלסטין, אפילוגרין, למינין, פיברונקטין, ופרוטאוגליקנים. לבד מתפקיד החיבור, משמשת המטריצה הבין-תאית כמתווך של הקולטנים שבתאים. עור מזדקן מתאפיין בירידה בייצור סיבי קולגן ובעליה ביצור אנזימים מפרקי קולגן. תאים פיברופלסטים מאבדים בהדרגתיות את יכולת החלוקה שלהם ועקב כך יורדת היכולת שלהם לבצע סינטזה של הקולגן השכיח (קולגן סוג 1).

שני הפפטידים שהתגלו לפני מספר שנים על ידי חברת Sederma הצרפתית הם Palmitoyl Pentapeptide-3 ו- Palmitoyl Oligopeptide, והם פותחו כתכשירים קוסמטיים שמגבירים ייצור קולגן ואלסטין. מקורו של הראשון הוא בפרו-קולגן - זרז שמיוצר על ידי פיברופלסטים ואשר משתתף בסינטזה של קולגן מסוג 1 וסוג 3. הפפטיד השני הוא מקטע קצר של אלסטין והוא מעורר ייצור של פיברופלסטים וייצור של נימי דם.

הדור הבא של פפטידים לטיפול בעור מזדקן תוכנן לשפר את הפעולה של הקודמים ולעורר בצורה יותר חזקה יצור קולגן ואלסטין, וכן לעורר מרכיבים נוספים במטריצה הבין-תאית לקבלת תוצאה יותר אחידה והומוגנית של שיקום. ברשימה החדשים נמצאים Matrixyl 3000 של חברת Sederma והפפטידים Replikines, Combikines של חברת Helix Biomedix.

פפטידים לטיפול בעור לאחר פציעה
מערכת ההגנה המולדת של הגוף בפני פגיעות בעור כגון שריטות, חתכים או כוויות פועלים לשיקום ושיחזור רקמות עור שלמות משתמשת בסדרה של פפטידים שמעורבים בתהליך השיקום. לדוגמה, הפפטיד LL-37 מעורר יצירה של נימי דם ויצירה של תאי עור ברקמה המתחדשת. לאחרונה התגלה שנגזרת (מקטע) של LL-37 מעודד ייצור קרטין, ונגזרת של פפטיד אחר, Cecropin B, מעורב בהאצת תהליך הריפוי. הפפטיד Palmitoyl Hexapeptide-14 מעורר ניוד של תאים, יצירת קולגן וכן התרבות של פיברופלסטים. לכל הפפטידים האלה שמעורבים בתהליך הריפוי של רקמת עור לאחר פציעה ישנה גם יכולת לטפל בסימני הזדקנות בעור כגון רפיון, קמטוטים וקמטים, ומסיבה זו יש להם גם פוטנציאל רב בהרכבים שונים של חומרי אנטי-אייג'ינג.

דלקות בעור נחשבות לאחד הגורמים שמאיצים את תהליך הזדקנות העור. אחד החומרים המוכרים כאנטי-דלקתי וכן כמאט הזדקנות העור ומאיץ תהליך ריפוי של רקמת עור פגוע הינו DHEA. זהו סוג של סטרואיד שמופרש מבלוטות האנדרנלין והוא ידוע בטווח הרחב של פעולות הריפוי שלו. למרות שהרמות של DHEA יורדות בגוף במשך השנים היתרונות של תוספי תזונה המכילים אותו עדיין לא הוכחו כיעילות. למרות זאת, קבוצת פפטידים שהם נגזרות שלו מראות יכולת לעורר פעולה דומה. פפטיד אחד בקבוצה זו, Palmitoyl Tetrapeptide-7 פותח על ידי חברת Sederma כאחד מהחומרים הפעילים החשובים שמסוגלים להוריד את רמת הציטוקין IL-6 – זהו סוג של הורמון שמגרה את מערכת החיסון בתגובה לטראומה, ורמות גבוהות שלו מביאות להזדקנות מואצת של העור. מחקרים מראים שהפפטיד שקול ביעילותו לפעולת הסטרואיד DHEA ביכולתו להוריד את רמת IL-6.

פפטידים כתחליף לבוטוקסבוטוליניום נרוטוקסין
מוכר בשמו המסחרי בוטוקס, הינו רעלן שמונע שחרור של אצטילכולין בנקודות החיבור של קצות העצב עם השרירים, דבר אשר מביא בסופו של דבר לשיתוק השרירים . הרעלן משמש לשיתוק שרירים באזורי פנים כמו המצח בהם רוצים לפחית קמטי הבעה שנוצרים מהפעלה מרובה של שרירים. הרעלן גורם בעצם לפרוק החלבון SNAP-25 אשר פועל בדופן התא ואחראי על העברת אצטילכולין מקצות העצב לשריר.

בחיפוש אחר תחליפים לבוטוקס שיתנו תוצאה דומה של שיתוק שרירים אך בלי הזרקות, כלומר במריחה על פני העור במקום בישום הפולשני בהזרקות, נמצא פפטיד שמתחפש לחלבון SNAP-25. בדרך זו הוא תופש את מקומו של החלבון האמיתי אבל לא מבצע את פעולתו. כך הוא מונע את הפעלת השרירים ומתקבלת התוצאה המבוקשת. הפפטיד Acetyl Hexapeptide-3 התגלה על ידי חברת Lipotec הספרדית והוא מוכר יותר בשמו המסחרי Argireline. הוא נגזרת של SNAP-25 והוא קטן ממנו בשני סדרי גודל (מורכב משרשרת בת שש חומצות אמינו). בגודל הזה, כך טוענת החברה, הוא קטן מספיק בשביל לחדור את העור במריחה.

בניסויים קליניים שנערכו התגלה שהפפטיד מסוגל להפחית את עומק הקמטים בכשלושים אחוזים בתוך שלושים יום. ממצאים אלה מעידים על כך שהפפטיד הינו תחליף בטוח לרעלן בוטוליניום נרוטוקסין. הפפטיד נמצא בשימוש מסחרי כבר משנת 2007 ואנו ככל הנראה צפויות עוד לשמוע על פפטידים חדשים בעלי יכולות משופרות בעתיד הקרוב.


פפטידים המשמשים להבהרה
פפטידים אלה מונעים את פעולת החלבון הצובע MC1-R החלבון Melachrotin-1 Receptor (MC1-R) מוכר מזה זמן כגורם מפתח ביצירת צבע לשיער ולעור. החלבון הזה מעורר לפעולה על ידי על ידי הביו-פפטיד α-MSH. לאחרונה נתגלו פפטידים חדשים שמחקים את פעולת α-MSH ואף נותנים תוצאה טובה יותר. בנוסף לעירור ליצירת מלנין, לפפטידים החדשים ישנה גם השפעה בהפחתת אפופטוזיס (התהליך המתוכנת מראש של מוות התאים), וכן בנטרול רדיקלים חופשיים, ובשיקום DNA שנפגע מקרינה אולטרה סגולית.

בניגוד לפפטיד α-MSH שמעורר יצור מלנין, הפפטיד Agouti Signaling חוסם את פעולת α-MSH ובכך בעצם מעכב את יצירת המלנין, או במילים אחרות – מבהיר את העור. לבד מפעולת ההבהרה, יש לפפטיד הזה השפעה גם על האטת התחלקות תאים.

דרך נוספת שבה משתלבים פפטידים בהבהרה הינה על ידי הוספת פפטידים למולקולות שאינן פפטידים. למשל, תוספת של טרי-פפטיד לחומצה קוז'ית (חומצה שידועה בסגולות הבהרה שלה), משפר את האפקטיביות של החומצה הקוז'ית בעשרות מונים. הטרי-פפטיד גם מפחית את מידת הרעילות של החומצה את היציבות שלה (מסיבת הרעילות נאסרה לאחרונה החומצה לשימוש במספר מדינות באירופהת במתכונתה הגולמית ועל ידי שימוש בפפטידים מקווים להחזיר אותה למדפים)

לסיכום, חומרים פעילים חייבים לעמוד בתנאים נוקשים לפני שהם מגיעים לקרמים ולסרומים שעל המדפים. (1) הם צריכים להיות פעילים... (2) אסור שיהיו להם השלכות שליליות (כמו רעילות, גירוי, אלרגיה או השפעות גנטיות מזיקות), (3) הם חייבים לחדור ולהגיע ליעד בתוך העור, (4) והנוסחה שבה הם כלולים צריכה להיות יציבה לאורך זמן.

לפפטידים יש יתרון ניכר לעומת חומרים אחרים בהתייחס לקריטריונים אלה. הם קטנים יחסית, הם נדרשים במינונים קטנים מאוד, והם לא נתפשים כחומר זר (גם כשמדובר בפפטידים סינטטים – הם מחקים חומרים אחרים שמוכרים לגוף) ולכן הם נוטים פחות לעורר את התגובות השליליות. בנוסף יש להם יכולת לייצר פעולה מאוד ממוקדת. אין כאן כוונה לומר שחומרים מסורתיים בהכרך נחותים, אלא יותר לטעון שלפפטידים יש פוטנציאל עצום להעשיר את מגוון החומרים הפעילים המסורתיים. ברור לגמרי שאנחנו רק בתחילתו של המחקר המקיף הזה ותגליות רבות ומפתיעות עוד לפנינו.
ביו-פפטידים חדשים

כתבה במגזין היופי "PROFASHION"
חדשות: כתבה במגזין היופי "PROFASHION"
לפרטים
לכל שאלה, מלאי פרטים ונחזור בהקדם:
אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם שדה חובה
טלפון שדה חובה